Dlaczego oszustwa SMS są tak popularne?

0 0
Read Time:2 Minute, 1 Second

Phishing jest jednym z najważniejszych ataków, na jaki możemy być narażeni za pośrednictwem wiadomości, e-maili lub podczas surfowania w sieci. Hakerzy nieustannie doskonalą swoje techniki, aby osiągnąć sukces. W ten sposób nie tylko unikają narzędzi zabezpieczających, ale także nieufności użytkowników. W tym artykule omówimy, dlaczego ataki typu SMS phishing są tak skuteczne.

Phishing za pomocą SMS-ów staje się coraz popularniejszy

Jest to coś, co zdecydowana większość użytkowników otrzymała w pewnym momencie. Są to wiadomości tekstowe, które w zasadzie udają, że pochodzą od legalnej firmy lub organizacji. Wysyłają nam krótkie SMS-y informujące o rzekomym błędzie na naszym koncie, zamówieniu, które mamy otrzymać, wygranej nagrodzie itp.

Do tego tekstu dołączony jest adres URL. Link ten prowadzi bezpośrednio do strony kontrolowanej przez oszustów. Może to być po prostu szablon do logowania się na konto. Ale oczywiście jest to złośliwy link, który w rzeczywistości ma na celu wykradzenie danych i haseł użytkowników. Ale dlaczego te ataki są tak skuteczne? Przyjrzyjmy się głównym przyczynom. Należy zaznaczyć, że nie jest to nowe zagrożenie, gdyż problem ten istnieje od dawna.

SMS’y obejmują dużą liczbę użytkowników

Jedną z przyczyn sukcesu phishingu SMS-owego jest fakt, że obejmuje on dużą liczbę użytkowników. Taki przekaz mogą otrzymać ludzie w każdym wieku, z każdego kraju itp. Nie ma znaczenia, czy jest to zaawansowany użytkownik, czy ktoś, kto nie posiada niezbędnej wiedzy. Oznacza to, że prawdopodobieństwo sukcesu oszustwa jest większe. Nawet jeśli użytkownicy stają się coraz mądrzejsi, jak właściwie się chronić, fakt, że jest ich tak wielu, może doprowadzić do tego, że niektórzy z nich pozwolą się oszukać.

Oszustwa dopasowane do pory roku

Na przykład, w specjalnych okresach, takich jak Boże Narodzenie, mogą wysyłać wiadomości SMS o rzekomych zamówieniach, które będziemy otrzymywać za pośrednictwem Allegro lub innej podobnej platformy. Jest to coś, co nie jest rzadkością, więc użytkownicy mogą kliknąć w link. Jednym z najpopularniejszych oszustw w ostatnim czasie, jest prośba o dopłatę do przesyłki produktu. Więcej na ten temat przeczytasz w tym linku.

Jak wielu użytkowników dokonuje zakupów w sieci o tej porze roku? W związku z tym, może istnieć duże prawdopodobieństwo, że wielu z nich kliknie w te złośliwe linki, które będą dążyć do kradzieży haseł i nazw użytkownika.

SMS’y sprawiają, że wiadomości są bardziej wiarygodne

Ale również udoskonalają te wiadomości. Uwiarygodniają je, a nawet personalizują. Możemy otrzymać wiadomość SMS, która w rzeczywistości jest atakiem phishingowym i jest zaadresowana na nasze nazwisko. Daje to również ofierze pewną dozę pewności siebie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Poprzedni post Shoper App – niezawodne narzędzie dla internetowych sprzedawców!
Następny post Różnice pomiędzy aparthotelem a condohotelem