Nie da się wyliczyć wszystkich zalet korzystania z usług bankowych online: dostęp do pieniędzy przez całą doba i praktycznie w każdej walucie, szybkich przelewy, wgląd w swój portfel z każdego miejsca na świecie czy niższe koszty prowadzenia rachunki i atrakcyjniejsze oferty dla twoich oszczędności. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo: twój kapitał zgromadzony jest w banku, nikt nie ma do niego dostępu i nie jest narażony na kradzież czy rabunek. Na serio?
Uwaga, złodzieje
Faktycznie, żyjemy w czasach, gdy kradzieże kieszonkowe są coraz większą rzadkością i wyjęcie portfela z torebki zdarza się tylko w metrze, w centrum zatłoczonego, turystycznego miasta. Tylko nie oznacza to wcale, że złodziei nie ma, a ci którzy zajmują się działalnością przestępczą, błyskawicznie się zresocjalizowali. Niestety, nie jest tak pięknie, tylko zwyczajnie, gdy my przenieśliśmy się do wirtualnego świata z naszymi pieniędzmi, przenieśli się tam i przestępcy. To powód, dla którego musisz zachować wyjątkową czujność bankując online.
Chytry dwa razy traci
Tak, to prawda, że legalne oprogramowania komputerów są drogie i ich aktualizacje także generują określone koszty. Tyle tylko, że zakup pirackiego oprogramowania to jak zostawienie otwartych drzwi do domu. Niestety, czas płynie i tak jak nie zasypiają twórcy oprogramowania, tak samo i ci, którzy próbują złamać określone kody. Nie zapominaj o oryginalnym oprogramowaniu, także tym antywirusowym i dbaj, by mieć zainstalowane odpowiednie uaktualnienia.
Hasło jest tylko dla ciebie
Jesteśmy mistrzami w ułatwianiu sobie życia i dlatego większość haseł opiera się o nasze nazwiska, kombinację dat urodzenia czy najprostszy wybór kolejności narzucany przez klawiaturę. W dodatku lubimy mieć jedno hasło „do wszystkiego”: do komputera, banku, służbowego laptopa i ulubionego sklepu. To podawanie złodziejom na tacy dostępu do twojej prywatności. Podobnie zresztą, jak zapisywanie haseł na podręcznych karteczkach. Twoje hasło jest tylko twoje i nikomu go nie podawaj, podobnie jak PIN do karty.
Uważaj, z jakiej sieci korzystasz
Do Internetu mamy dziś dostęp praktycznie wszędzie, także w miejscach publicznych. Tylko otwarte sieci Wi-Fi, do których dostęp ma mnóstwo osób, naprawdę nie są bezpieczne, dlatego unikaj korzystania za ich pośrednictwem z bankowości elektronicznej i staraj się nie robić zakupów, akurat w tym momencie. Transakcje finansowe zawsze powinieneś realizować z poziomu bezpiecznej, domowej sieci.
Phishing, czyli o co cię pytają
Niestety, żyjemy w sieci i zbyt często, za bardzo się odkrywamy. Jeśli jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych, to może się okazać, że dla potencjalnego złodzieja większość naszych danych jest dostępna. Ba, być może nawet nazwisko panieńskie naszej matki, które jest częstym identyfikatorem, już ujawniliśmy. Nie obnażajmy się aż tak, a przede wszystkim, nie ujawniajmy danych choćby w mailach.
Kupuj w dobrych sklepach
Przy czym dobry, oznacza w tym przypadku bezpieczny. Sklep, który możesz uznać za taki, przede wszystkim nie przyjmuje płatności bezpośrednio, a za pomocą serwisu, który służy do płacenia. Nie zapominaj też o funkcji chargeback, którą ma twoja karta, a która pozwala ci na łatwe odzyskanie pieniędzy, gdyby towar do ciebie nie dotarł lub nie był pełnowartościowy.
Alarmuj
Pamiętaj, że bank nie jest twoim wrogiem, a ludzie, którzy pracują na infolinii, naprawdę chętnie cię wysłuchają i doradzą, dlatego jeśli coś cię niepokoi, nie bój się dzwonić i opowiadać o swoich podejrzeniach. Możesz też skorzystać z pomocy na naukowi.pl, gdzie dowiesz się przy okazji różnych porad prawnych.