Co to jest dom maklerski i czym się zajmuje?

0 0
Read Time:1 Minute, 33 Second

Inwestowanie na giełdzie niezmiennie wiąże się z koniecznością posiadania rachunku maklerskiego, który jest niezbędny do przeprowadzania transakcji i sprzedaży akcji. W celu założenia takiego rachunku trzeba nawiązać współpracę z domem maklerskim. Czym jest taka instytucja i jakie spełnia funkcje?

Czym jest dom maklerski?

Dom maklerski jest instytucją finansową, która w Polsce swoją działalność prowadzi na podstawie zezwolenia przyznanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Domy maklerskie zatrudniają maklerów, którzy w imieniu swoich pracodawców oraz klientów dokonują transakcji na giełdzie. W naszym kraju domy maklerskie mogą być tworzone tylko i wyłącznie w formie spółek, muszą też sprostać paru istotnym wymogom. Warto przy tej okazji nadmienić, że nie wszystkie domy maklerskie posiadają członkostwo na giełdzie – te, które go nie mają, nazywane są afiliantami.

Jakie funkcje spełniają domy maklerskie?

Jak wyjaśniają doradcy z Prosper Capital, usługi Domu Maklerskiego obejmują szereg działań. Zajmują się one m.in. przyjmowaniem i przekazywaniem zleceń kupna lub sprzedaży akcji na rzecz swoich klientów i na własny rachunek, zarządzeniem portfelami inwestycyjnymi ora oferowaniem instrumentów finansowych. W obszarze ich działalności znajdują się także usługi doradztwa inwestycyjnego oraz usługi, jakie zostały określone w umowach o subemisje inwestycyjne i usługowe. Oczywiście zadaniem domów maklerskich jest również prowadzenie rachunków maklerskich.

Jak wybrać odpowiedni dom maklerski?

Decydując się na nawiązanie współpracy z domem maklerskim, należy dokonać wyboru odpowiedniej instytucji finansowej. Pojawia się tu parę istotnych kwestii, które trzeba mieć na względzie. Oferty poszczególnych domów maklerskich różnią się pod kątem zawartości i cen – dana propozycja musi być skrojona na miarę konkretnych potrzeb. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić wysokość opłat pobieranych za rozmaite operacje – w tym kontekście liczy się m.in. częstotliwość dokonywania transakcji na giełdzie oraz ich ilość.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Poprzedni post Kontrola z Urzędu Skarbowego – jak się do niej przygotować?
Następny post Jakie strategie inwestycyjne warto wdrożyć?