Kontrola z Urzędu Skarbowego – jak się do niej przygotować?

0 0
Read Time:2 Minute, 58 Second

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie firmy nie jest łatwe. Jest czasochłonne, przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a do tego wszystkiego jeszcze opłaty są wysokie. Sytuacja staje się jeszcze mniej przyjemna, gdy człowiek otrzymuje informację, że czeka go kontrola z urzędu skarbowego, co warto o niej wiedzieć i jak się do niej przygotować.

Kontrola Urzędu Skarbowego – podstawowe informacje

Kontrola z Urzędu Skarbowego budzi naprawdę negatywne skojarzenia i trzeba przyznać, że nie ma chyba osoby, której by nie przerażała. Wystarczy tylko wspomnieć, że prawo zmienia się bardzo szybko, a brak jego znajomości nie zwalnia z odpowiedzialności. Z tego też tytułu można odczuwać niemały stres. Jednocześnie, jeżeli korzystacie z usług biura rachunkowego, to nie macie się czego obawiać, bo w razie ewentualnych kar finansowych, które notabene są bardzo wysokie, to właśnie biuro rachunkowe bierze na siebie odpowiedzialność i pokrywa je. Sytuacja jest poważniejsza, jeżeli sami dbaliście o własne rozliczenia, a jak wiadomo o błędy nietrudno. Jeżeli obawiacie się, że coś mogło pójść nie tak, to warto zatrudnić adwokata, który pomoże Wam w takiej sytuacji. Polecamy tutaj obsługę prawną dla firm. Rzeczywiście w ten prosty sposób zaoszczędzicie sobie stresu. Trzeba pamiętać, że sama kontrola urzędu skarbowego nie oznacza, że coś Wam udowodniono. W wielu przypadkach występuje podejrzenie bądź jest rutynowa. Jednocześnie musicie pamiętać o tym, że macie swoje prawa, podobnie jak swoje prawa mają inspektorzy. Trzeba np. wiedzieć, że przeważnie kontrola jest zapowiedziana. Wszczyna się ją nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Zatem nie ma sytuacji, że nie wiadomo skąd pojawia się inspektor i zatrzymuje działanie przedsiębiorstwa. Są oczywiście pewne odstępstwa od tej reguły.

Kiedy urzędnik nie musi zawiadamiać o kontroli?

Są sytuacje, że urzędnik nie musi zawiadamiać o kontroli i może podjąć czynności natychmiast. Są to naprawdę rzadkie sytuacje i dzieje się to np. gdy podatnik podejrzany jest o ciężkie przestępstwo. Może dojść do tego także w sytuacji, gdy występuje podejrzenie, że ma źródła nieujawnione i niezgłoszoną działalność. Ale również w takich przypadkach dzieje się to sporadycznie i najczęściej przedsiębiorcy informowani są o tym telefonicznie, aby mogli się przygotować. Również w tym przypadku przyda się pomoc adwokata i tutaj również zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnej dla firm. Warto wiedzieć, że czynności kontrolne co do zasady dokonuje się w obecności kontrolowanego. Jeżeli przebywa on w delegacji bądź jest chory może wskazać osobę, która będzie reprezentować jego interesy i tą osobą może być oczywiście prawnik. Osoba upoważniona ma prawo do odbioru zawiadomienia o planowanej kontroli, złożenia wyjaśnień i zastrzeżeń do protokołu. Warto jeszcze wspomnieć, że na każdym etapie kontroli osoba kontrolowana powinna być informowana o kolejnych krokach.

Jakie ma prawa urzędnik, a czego nie może robić?

Urzędnik ma swoje prawa i obowiązki, ale nie może przekraczać pewnych granic. Warto by osoba kontrolowana znała te przepisy, by nie doszło do nadużyć, które się czasem zdarzają. Pracownik urzędu skarbowego ma prawo wejść do lokalu czy innych pomieszczeń firmowych. Do mieszkania może wejść tylko i wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach. Urzędnik ma prawo żądać ukazania majątku i udostępnienia wszystkich dokumentów. Może zabezpieczyć zebrane dowody, zasięgać opinii biegłych, ale może też przesłuchiwać. Może nawet zażądać przedstawienia tzw. spisu z natury. Kontrolowany powinien udostępnić kontrolującemu odpowiednie miejsce, gdzie może pracować.

Jakie prawa i obowiązki ma podatnik?

Podatnik także ma swoje prawa i np. urzędnik nie może wejść na teren jego domu. Jednocześnie musi przedstawić wszystkie dokumenty i udzielić koniecznych wyjaśnień. Nie może też stawiać oporu, gdyż urzędnik ma wtedy prawo wezwać policję bądź straż graniczną. Zakończeniem kontroli jest sporządzenie protokołu, od którego można się odwołać.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
businessman Poprzedni post 7 zasad bezpiecznego „bankowania” w sieci
Następny post Co to jest dom maklerski i czym się zajmuje?