• Pies to najlepszy przyjaciel człowieka
img

Zawał u psa?

Postawmy pytanie określające cel poniższego artykułu, a więc czy pies może dostać zawał. Jednak najpierw kilka słów o istocie ,,zawału”. Ukazuje się, że jest to ,,ograniczona martwica tkanek spowodowana niedokrwieniem wskutek zatoru, zakrzepu lub silnego skurczu tętnicy. Wskazuje się, że zawał może ulec zbliznowaceniu, rozmiękaniu lub zwapnieniu. Do najczęstszych zalicza się zawał mięśnia sercowego, płucu, mózgu, nerek i jelit. Wielu właścicieli, u których pies umarł w sposób nagły uważają, że ich zwierzak umarł na swoisty zawał.

Czy mają rację? Ukazuje się, że serce naszego psa jest o wiele bardziej ukrwione od naszego oraz ma o wiele więcej naczyń wieńcowych, które są o wiele lepiej rozgałęzione niż u nas ludzi. Ukazuje się, że psy nie mają również problemów z owym cholesterolem. Musimy zatem pamiętać, że w wypadku swoistych niedoczynności tarczycy dochodzi do swoistego zaburzenia tegoż metabolizmu poszczególnych lipidów. Wskazuje się jednak, iż to dość rzadki przypadek w momencie, gdy pies może mieć popularny dla nas zawał, taki sam jak występuje u człowieka. Poza tym musimy mieć na uwadze, że nagła śmierć, która jednocześnie przytrafia się owczarkom niemieckim oraz dobermanom skutkuje złośliwą arytmią serca.

Te arytmie, które u psów trwają niespełna parę sekund, co jednocześnie uniemożliwia dopływ owej krwi do ich mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. W związku z czym w takim momencie dochodzi do omdlenia naszego psa, należy również wskazać, że już się nie obudzi. Czemu tak się dzieje? Dlatego, że owe serce nie wraca do prawidłowego rytmu. Wskazuje się, że arytmie można również wykryć w czasie badania holterowskiego oraz u człowieka, gdzie trwa dobę oraz kosztuje przeszło dwieście złotych. Wskazuje się zatem, że każdy pies może mieć potocznie zwaną zapaść krążeniową. Jeśli jednak owy właściciel zabierze go bez owego przygotowania na forsowny (za bardzo) spacer, może być nieco  zaskoczony, gdy w pewnym momencie jego pupil będzie borykał się z aspektem zawału. Wskazuje się, że nasz pies będzie biegał do momentu kiedy będziemy chcieli – nie ważne jak bardzo jest zmęczony. Zatem przed na przykład dwudziesto kilometrowym spacerem powinniśmy mu wykonać tak zwane badanie nawrotu kapilarnego.

Zobacz również