• Pies to najlepszy przyjaciel człowieka
img

Zakaźne zapalenie wątroby u psów.

Choroba Rubartha czyli zakaźne zapalenie wątroby psów, jest to  zakaźna choroba wirusowa, wywoływana przez CAV-1, czyli adenowirus psów typ1. Jest to wirus bez otoczkowy oraz niewrażliwy na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. W potrafi przeżyć do kilku miesięcy. Wirus atakuje najczęściej komórki śródbłonkowe w  narządach takich jak wątroba, śledziona, płuca oraz nerki. Wywołuje one charakterystyczne objawy. Już po przejściu choroby mogą również pozostać takie objawy jak reakcje kompleksów immunologicznych, czyli po prostu zmiany w nerkach, a także  charakterystyczne niebieskie oko- zmętnienie rogówki. Źródłem zakażenia są chore psy oraz  bezobjawowi nosiciele. Wirusa, można wydalić ze śliną, kałem czy moczem.

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową i kropelkową. Wirus początkowo mnoży się w migdałkach i węzłach chłonnych, a następnie wraz z krwią dostaje się do komórek wątroby i śródbłonka naczyń krwionośnych. Należy pamiętać, że czworonogi, które przebyły już chorobę i wyzdrowiały, rozsiewać mogą wirusa z moczem nawet od sześciu do dziewięciu miesięcy od ustąpienia choroby. Choroba ta występuje w kilku postaciach, pierwsza to postać ostra-występuje najczęściej u młody i nieszczepionych psów. W takim przypadku dochodzi do śmierci zwierzęcia, ponieważ jest ciężka do rozpoznania, śmiertelność w tej postaci wynosi sto procent.

   Postać ostra trwa pięć do siedmiu dni, objawia się bardzo wysoką temperaturą, wymiotami, biegunka, zapalenie gardła, powiększenie węzłów chłonnych,  a także krwawe wylewy i wybroczyny. Umieralność to pięćdziesiąt procent, przy bardzo intensywnym leczeniu do zdrowia wraca około dziewięćdziesiąt procent. Kolejna to postać przewlekła czyli przewlekłe zapalenie wątroby. Głównie u psów posiadających częściową odporność. Może doprowadzić do długotrwałej oraz łagodnej infekcji, w wyniku czego występuje zwłóknienie wątroby. Ostatnia to  postać oczna, która może wystąpić w postaci  ostrej  albo w momencie zdrowienia.

Objawy to obrzęk rogówki, staje się ona mętna oraz szaro-niebieska, drugi objaw zapaleniem błony naczyniowej oka. Chorobę Rubartha, może występować u każdego młodego i nieszczepionego psa, które mają takie objawy jak gorączka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Potwierdzenie daje nam badania krwi oraz moczu. Leczenie wyżej wymienionej choroby polega na złagodzeniu objawów choroby, pomocy w regeneracji narządów oraz zapobieganiu infekcjom wtórnym. Postępowanie w leczeniu należy zacząć nawadniać psa, podawać mu odpowiednie leki. Gdy dochodzi do zaburzeń krzepnięcia należy przetoczenie osocza krwi. Zapobieganie zapaleniu wątroby u psów, polega na przeprowadzaniu szczepień ochronnych. Pierwsze szczepienie przeprowadza się w ósmy do dziesiątego tygodnia życia, kolejne to trzeci  do czwartego tygodnia. Najczęstsze w stosowaniu są szczepionki złożone, które  mają za zadanie zapobiegać także innym chorobą zakaźnym. 

Reasumując wirus atakuje najczęściej komórki śródbłonkowe w  narządach takich jak wątroba, śledziona, płuca oraz nerki. Wywołuje one charakterystyczne objawy. Już po przejściu choroby mogą również pozostać takie objawy jak reakcje kompleksów immunologicznych, czyli po prostu zmiany w nerkach, a także  charakterystyczne niebieskie oko- zmętnienie rogówki. Źródłem zakażenia są chore psy oraz  bezobjawowi nosiciele. Wirusa, można wydalić ze śliną, kałem czy moczem. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową i kropelkową. Wirus początkowo mnoży się w migdałkach i węzłach chłonnych, a następnie wraz z krwią dostaje się do komórek wątroby i śródbłonka naczyń krwionośnych. Należy pamiętać, że czworonogi, które przebyły już chorobę i wyzdrowiały, rozsiewać mogą wirusa z moczem nawet od sześciu do dziewięciu miesięcy od ustąpienia choroby.

Zobacz również