• Pies to najlepszy przyjaciel człowieka
img

Objawy chorób serca u psów

   Musimy mieć na uwadze, że poszczególne choroby serca to bez wątpienia bardzo istotny problem zdrowotny u psów. Wskazuje się, że owe zaburzenia funkcjonowania układu krążenia mogą przede wszystkim wystąpić u pupili w każdym wieku, a co za tym idzie wskazuje się iż nie ważna jest na płeć, jak i również rasa czy ich wielkość. To właśnie w celu uporządkowania wyróżnia się trzy grupy poszczególnych zwierząt, które są szczególnie narażone na pojawienie się chorób serca u naszych psów. Zatem pierwszą grupę stanowią wszystkie psy młode: a więc te od drugiego do dwunastego miesiąca ich życia, a więc te które narodziły się z licznymi wadami serca. Poza tym ukazuje się, że zwykle w tym właśnie przedziale wiekowym poszczególne wady serca dają spore objawy kliniczne oraz mogą być również rozpoznane. Musimy również pamiętać, że niektóre szczenięta są obarczone ogromną wadą serca i rodzą się zdecydowanie słabsze od swojego rodzeństwa, dalej wskazując są mniejsze, jak i również wolniej przybierają na wadze, jak i również są mniej ruchliwe, czyli częściej śpią.

Powinno się również ukazać, że w niektórych momentach dzieje się również wprost przeciwnie, a więc szczenięta rodzą się normalne oraz na początku nic nie wskazuje na wystąpienie poważnej choroby. Musimy mieć na uwadze, iż wskazane objawy u naszych szczeniąt zależą jednocześnie od rodzaju ich wady jaką niestety są obciążone. Zatem swoiste wady serca zdecydowanie częściej występują u tych wszystkich psów tak zwanych ,,dużych ras”. 

   Natomiast wskazując drugą grupę wskazujemy, iż stanowią ją psy pod pewnym kątem dość młode w wieku od czterech do ośmiu lat, a więc dużych ras, które jednocześnie chorują na ,,kardiomiopatię rozstrzeniowi”. Wskazuje się, że najbardziej predysponowanymi do opisywanej choroby są dobermany oraz dogi niemieckie, jak i również owczarki niemieckie i boksery. W związku z czym w owym przebiegu choroby można zaobserwować swoiste  osłabienie naszego zwierzęcia, a co za tym idzie często pojawia się swoiste wodobrzusze, a co za tym idzie charakterystyczne jest swoiste wyniszczenie organizmu. Można również wskazać, że do trzeciej grupy zalicza się również psy starsze, w wieku od siedmiu do maksymalnie czternastu lat, które jednocześnie cierpią z powodu tak zwanych ,,niedomykalności zastawki dwudzielnej”.

   Podsumowując wspomniane zaburzenia funkcjonowania układu krążenia mogą przede wszystkim wystąpić u pupili w każdym wieku, a co za tym idzie wskazuje się iż nie ważna jest na płeć, jak i również rasa czy ich wielkość.

 

Zobacz również