• Pies to najlepszy przyjaciel człowieka
img

Kamica nerkowa u zwierząt

Dzieje się tak samo u psów, jak i ludzi – mianowicie zbyt rzadkie, jak i również zbyt częste siusianie daje na do zrozumienia, że układ moczowy nie działa w prawidłowy sposób. Musimy mieć zatem na uwadze, że owe trudności w oddawaniu tegoż moczu mogą być również objawem dość ostrego zapalenia nerek, jaki również kamicy bądź nawet nowotworu układu moczowego, a u psów (samców) również schorzeń prostaty. Jednak częste siusianie oraz zwiększone pragnienie może wskazywać również na cukrzycę bądź przewlekłą niewydolność nerek czy wątroby. Musimy mieć również na uwadze, że podobne objawy wywołuje również podawanie pewnych leków oraz zbyt słona dieta.

Poza tym należy wskazać, że wśród wymienionych licznych chorób kamica moczowa dotyka co ,,piątego” psa, który cierpi na kłopoty powiązane z oddawaniem moczu. Jednym z przypadków jest: ,,rzadko, często oraz z krwią”. Musimy również wskazać, iż jeżeli zwierzę jest w pewien sposób zaniepokojone, a co za tym idzie przyjmując prawidłową pozycję do siusiania czy długo się napina, a co za tym idzie wydala kilka kropel możemy również podejrzewać kamicę. Wskazuje się również zupełnie charakterystyczny dla niej jest tak zwany częstomocz, a więc permanentna chęć oddawania owego moczu, a co za tym idzie czasami popuszczanie go niewielkimi kropelkami nawet w obrębie domu. Musimy mieć na uwadze, iż jeżeli doszło do swoistego uszkodzenia śluzówki przez owy kamień czy poszczególne złogi w drogach moczowych, czy w moczu pojawia się również krew.

   Skutkuje to tym, że poszczególne objawy o wiele łatwiej zaobserwować u psów niż u suczek, ponieważ owa cewka moczowa naszych samców jest o wiele większa, a co za tym idzie przemieszczający się aspekt kamienia często ją dość mocno zatyka. Skutkuje to tym, ze popularnie tego rodzaju przesuwanie się licznych kamieni nazywane jest potocznie „rodzeniem”. Jednak w momencie, gdy dojdzie do zatrzymania tegoż kamienia w cewce, pies nie może w żaden sposób się w żaden sposób załatwić, choć ukazuje się, że odczuwa ciągłe parcie, a co za tym idzie również ból. Musimy więc mieć na uwadze, iż jeżeli nie zareagujemy w sposób błyskawiczny dojdzie do dość ostrej niewydolności nerek bądź nawet pęknięcia opisywanego pęcherza. 

Zobacz również