• Pies to najlepszy przyjaciel człowieka
img

Dieta psa z przewlekła niewydolnością nerek.

Jadłospis przeznaczony dla psa chorego na przewlekłą niewydolność nerek to przede wszystkim dieta lecznicza. Wymaga ona obszernej wiedzy zarówno z zakresu dietetyki oraz  medycyny. PNN to podstępna choroba, która wyniszcza stopniowo cały organizm psa. Wybór karmy dla naszego chorego psa powinien odbywać się z  udziałem lekarza prowadzącego leczenie. Jego wiedza na dany temat jakim jest stanu zdrowia oraz kondycji psa umożliwi dobranie najbardziej zbilansowanej diety. Jej jakość oraz odpowiedni skład, znacząco wpłynąć na długość życia  naszego pupila.

W wyniku mocznicy dochodzi do stopniowego chudnięcia i utraty apetyt. Bardzo ważne jest aby jedzenie, które otrzymują smakowało im a tym samym większą jego podaż. Odpowiednia dieta przy PNN, powinna zawierać ograniczoną ilość białka. Wynika to z powstawania bardzo toksycznych odpadów azotowych. Nerki, które są ograniczone w funkcjonowaniu i dlatego nie są stanie usunąć z organizmu dużej ilości szkodliwych substancji. Ograniczenie tych substancji wspomaga leczenie oraz wpływa na poprawę samopoczucia psa. Białko  dostarczanie, nie powinno osiągać wysoką strawność, ponieważ sprzyja to przyswajaniu oraz ogranicza ilość niebezpiecznych metabolitów i zapobiega procesowi wykorzystywania własnych tkanek przez organizm.

   Bardzo istotne znaczenie dla czworonogów "nerkowców" ma dostarczenie  w diecie niedoborów białkowych lecz  innego rodzaju energią. Dostarczanie bardzo wysokiej jakości węglowodanów oraz tłuszczy jest więc podstawowym zadaniem przy komponowaniu diety. Przy PNN występują również wysokie niedobory witamin jak  z grupy B i żelaza. Karmy weterynaryjne zaspokajają powyższe zapotrzebowanie psów  a dodatkowo posiadają wysoką kaloryczność. Jest to korzystne zwłaszcza dla zwierząt pozbawionych apetytu oraz  osłabionych i mających skłonność do wymiotów. Stosowanie suplementów diety koniecznie wymaga konsultacji lekarza weterynarii.

W zależności od stanu zdrowia, wieku, kondycji czy samopoczucia zwierzęcia, przy przewlekłej niewydolności nerek oraz  jednoczesnym żywieniu domowym, można zastosować takie suplementy diety jak fosforan wapnia, chlorek potasu i węglan wapnia a także siarczan żelaza, który czasem jest źle tolerowany przez zwierzęta, multiwitamina dla psów  lub  witamina B, C, E. Przygotowanie samemu w domu pełnowartościowego posiłku dla zwierzęcia PNN nie jest wcale łatwe, gdyż wymaga dużej wiedzy oraz odpowiedzialności. Pies, który jest chory i  przebywa  na diecie domowej,  powinien  mieć regularnie przeprowadzane badania moczu  i krwi.

Podsumowując PNN to podstępna choroba, która wyniszcza stopniowo cały organizm psa. Wybór karmy dla naszego chorego psa powinien odbywać się z  udziałem lekarza prowadzącego leczenie. Jego wiedza na dany temat jakim jest stanu zdrowia oraz kondycji psa umożliwi dobranie najbardziej zbilansowanej diety. Jej jakość oraz odpowiedni skład, znacząco wpłynąć na długość życia  naszego pupila. W wyniku mocznicy dochodzi do stopniowego chudnięcia i utraty apetyt. Bardzo ważne jest aby jedzenie, które otrzymują smakowało im a tym samym większą jego podaż. Odpowiednia dieta przy PNN, powinna zawierać ograniczoną ilość białka.

Zobacz również