• Pies to najlepszy przyjaciel człowieka
img

Choroby wątroby u psa.

Wątroba jest zdecydowanie bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni wiele funkcji, jak synteza oraz  magazynowanie potrzebnych produktów przemiany materii, regulowanie gospodarki wodnej oraz  elektrolitowe, odtruwanie organizmu, a  także  regulowanie temperatury ciała i krążenia krwi. Do zaburzeń funkcji tego narządu dochodzi z  powodów jak wirusy, pasożyty, bakterie, substancji chemicznych, leków oraz podczas schorzeń innych narządów. Złe funkcjonowanie wątroby wpływa negatywnie na organizm, w szczególności na układ pokarmowy, nerwowy, oddechowy, immunologiczny, układ wydzielania wewnętrznego oraz  skórę. Bardzo ważne jest jednak to, że wątroba ma zdolności regeneracyjne. A u psa, którego stwierdzone schorzenie wątroby przy odpowiedniej opiece oraz leczeniu ma duże szanse wieść normalne życie. Objawy kliniczne przy tym chorzeniu schorzeniach są  na szczęście charakterystyczne, ponieważ umożliwia to szybsze leczenie.

Symptomy choroby to  biegunka, spadek wagi, wymioty, utrata apetytu, apatia i osowiałość, zwiększone zapotrzebowanie na płyny oraz senność, ból brzucha, zażółcenie dziąseł oraz  oczu, obrzęk brzucha w okolicach wątroby, gorączka, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł, jasny kał, obijanie się o meble, niezdarność a także przyciskanie głowy do podłogi, kręcenie się w kółko, drgawki. Po zaobserwowaniu  takich objawów należy jak najszybciej udać się do weterynarza. W potwierdzeniu choroby wykonać należy badanie krwi, w którym badamy ALT, AP,AST, GGT i  kwasy żółciowe oraz USG i RTG, często zaleca się biopsji wątroby oraz badania histopatologicznego. Jest wiele chorób wątroby my przedstawimy wam te najważniejsze i najpoważniejsze. Pierwsza to choroba Rubertha, czyli zakaźne zapalenie wątroby, nieuleczalna choroba, najczęściej występuje u młodych psów, szybko się rozwija ,może skończyć się śmiercią.

   Objawy jej to wymioty i biegunka, gorączka, spadek apetytu oraz apatia, ból brzucha. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Leczenie polega na podawaniu leków regenerujących wątrobę, antybiotyki, czasem leki przeciwwymiotne, przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych. Możemy uchronić psa przed zachorowaniem  szczepiąc go. Następna choroba to Leptospiroza wywołana przez bakterie, rozprzestrzenia się przez mocz. Jeden rodzaj tej choroby atakuje wątrobę a drugi nerki.  Symptomy to zły wygląd zewnętrzny zwierzęcia, wymioty, gorączka, krwawienie z dziąseł raz ich zażółcenie, biegunka z krwią. Szansa na wyleczenie  jest większa jeżeli stopień zaawansowania choroby jest niższy. Aby zapobiec  zachorowaniu należy zaszczepić psa przeciw leptospirozie.

Poważną  chorobą jest także ostre i przewlekłe zapalenie wątroby. Pierwsze zapalenie czyli ostre  charakteryzuje się wymioty, wysoka gorączka, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał oraz ciemny mocz, gdy zaobserwujemy takie objawy należy udać się do weterynarza. Leczenie polega na podaniu antybiotyków, witaminy oraz płyny dożylne, sterydy. Przewlekłe zapalenie wątroby może być wywołana przez  nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest  bardzo  niebezpieczne ,ponieważ może dojść do zaatakowania mózgu. Objawy to utratą apetytu, spadek wagi, biegunka, obrzękiem brzucha, wymioty a także dziwnym zachowaniem psa jak na przykład przyciskanie głowy do podłogi albo ściany. Leczenie to poprawę komfortu życia psa, gdyż nie można całkowicie wyleczyć tej choroby.

Gdy zaś doszło  do zaatakowania mózgu,  musimy  zacząć karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B oraz  witaminę K. Marskość wątroby spowodowana nieleczonym i przewlekłym zapaleniem wątroby albo uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków zwłaszcza sterydów i przeciwdrgawkowych oraz zatrucie. Objawem marskości są obrzęki na łapach i podbrzuszu, schorzenie to w dużej mierze prowadzi do śmierci.  Ostatnią chorobą jest nowotwór wątroby, częściej występuje u starszych psów. Nie daje specyficznych objawów. Często zaobserwować możemy wymioty i biegunkę, ból brzucha, utratę apetytu, utrata wagi, trudności z poruszaniem się. Po tych objawach  należy udać się do weterynarza. Potwierdzenie rak wątroby polega na wykonaniu  takich badań jak USG czy RTG jamy brzusznej aby wykryć guza, badanie krwi oraz biopsja wątroby i badanie histopatologiczne. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu guzów, uzależnione jest to od stanu zdrowia psa i jego wieku. Podaje się leki wspomagające wątrobę i sterydy oraz leki rozkurczowe. Ważne jest zastosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli lekkostrawnej, niskobiałkowej oraz nisko tłuszczowej. Leczenie ma na celu poprawę komfortu życia czworonoga, a gdy zwierzę zaczyna cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji. 

   Podsumowując złe funkcjonowanie wątroby wpływa negatywnie na organizm, w szczególności na układ pokarmowy, nerwowy, oddechowy, immunologiczny, układ wydzielania wewnętrznego oraz  skórę. Bardzo ważne jest jednak to, że wątroba ma zdolności regeneracyjne. A u psa, którego stwierdzone schorzenie wątroby przy odpowiedniej opiece oraz leczeniu ma duże szanse wieść normalne życie. Objawy kliniczne przy tym chorzeniu schorzeniach są  na szczęście charakterystyczne, ponieważ umożliwia to szybsze leczenie. Symptomy choroby to  biegunka, spadek wagi, wymioty, utrata apetytu, apatia i osowiałość, zwiększone zapotrzebowanie na płyny oraz senność, ból brzucha, zażółcenie dziąseł oraz  oczu, obrzęk brzucha w okolicach wątroby, gorączka, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł, jasny kał, obijanie się o meble, niezdarność a także przyciskanie głowy do podłogi, kręcenie się w kółko, drgawki. Po zaobserwowaniu  takich objawów należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Zobacz również