• Pies to najlepszy przyjaciel człowieka
img

Choroby serca u psów

Na początku należy postawić zapytanie, czym są owe choroby serca u naszych psów? Wskazuje się, że liczne choroby serca są najczęstszą z dolegliwości zdrowotnych, które są spotykane u naszych psów. W zdecydowanej większości owych przypadków są poszczególne choroby, które zostały nabyte. Poza tym zaburzenia w funkcjonowaniu interesującego nas układu krążenia mogą przede wszystkim dotknąć psa w każdym jego wieku. Dzieje się to zarówno bez względu na płeć oraz rasę. Wśród naszych psów narażonych jednocześnie na ryzyko owych zachorowań wyróżnia się trzy grupy. Do pierwszej zalicza się wszystkie szczenięta od trzech do dwudziestu czterech miesięcy, u których występują najczęściej wady wrodzone. Dzieje się tak zazwyczaj w przedstawionym przedziale wiekowym, gdzie widoczne są objawy kliniczne oraz wady, które mogą zostać rozpoznane. W wielu momentach szczenięta z występującą, czyli wrodzoną wadą serca są zdecydowanie słabsze od swojego rodzeństwa,  co za tym idzie mniejsze oraz wolniej przybierają na wadze i są zdecydowanie mniej ruchliwe. Wskazuje się jednak, iż istnieją owe przypadki, kiedy wygląda ta sytuacja wprost przeciwnie, bowiem czworonogi rodzą się normalne oraz na początku nic na to nie wskazuje, iż występuje obecność tak poważnej choroby. Musimy również pamiętać, że owe wady wrodzone dotyczą w większości przypadków szczeniąt ras dużych oraz olbrzymich. Natomiast do drugiej grupy zalicza się psy młode w wieku od czterech do ośmiu lat. To właśnie ta grupa psów najczęściej choruje na tak zwaną ,,kardiomiopatię rozstrzeniowi”. Zatem dotyczy ona w szczególności psów dużych ras jak dobermany czy dogi niemieckie, jak i również owczarki niemieckie oraz boksery.

   Natomiast trzecia grupa to psy stare w wieku od ośmiu do dwunastu lat. To właśnie w tej grupie częstą chorobą jest tak zwana niedomykalność zastawek. Musimy pamiętać, że owa choroba atakuje w szczególności psy ras małych oraz jamniki, a następnie pudle czy nawet yorkshire terriery. Musimy również zadać pytanie, jakie są tak naprawdę objawy. Bowiem pierwsze z nich to objawy choroby serca, które są jednak mało charakterystyczne oraz z czasem przyjmowane za zupełnie normalną skłonność, która głównie występują starszych psów. Skutkuje to faktem,  że pies o wiele szybciej się męczy, jak i również wykazuje zdecydowanie mniejszą aktywność ruchową, a co za tym idzie więcej śpi. Poza tym przejawia sporą niechęć do zabawy oraz ruchu – zatem po krótkim wysiłku jest już bardzo zmęczony. Jednak w pewnym momencie można również zauważyć zmienny apetyt oraz powolne gubienie masy jego ciała.

   Reasumując wśród naszych psów narażonych jednocześnie na ryzyko owych zachorowań wyróżnia się trzy grupy. Do pierwszej zalicza się wszystkie szczenięta od trzech do dwudziestu czterech miesięcy, u których występują najczęściej wady wrodzone. Dzieje się tak zazwyczaj w przedstawionym przedziale wiekowym, gdzie widoczne są objawy kliniczne oraz wady, które mogą zostać rozpoznane. W wielu momentach szczenięta z występującą, czyli wrodzoną wadą serca są zdecydowanie słabsze od swojego rodzeństwa,  co za tym idzie mniejsze oraz wolniej przybierają na wadze i są zdecydowanie mniej ruchliwe.

Zobacz również